KURSSIT

Alkeiskurssi 24.8.-14.9.2020

Kurssilla tutustutaan astangajoogaan, opetellaan joogaharjoituksen hengitys sekä alkeisharjoituksen asennot eli asanat. Aloittaminen ei edellytä aiempaa kokemusta joogasta, kurssi sopii kaikille ikään tai kuntoon katsomatta. Mukaan joustavat vaatteet ja joogamatto, jonka saa tarvittaessa hankittua saliltakin. Hinta sisältää opetuksen neljänä peräkkäisenä maanantaina sekä viisi harjoituskertaa ohjatuilla viikkotunneilla.

Kurssipaikka: Kuopion astangajoogasali, Tulliportinkatu 19, (käynti Kuninkaankadun puolelta, B-rappu, 2krs.)
Aikataulu: neljänä peräkkäisenä maanantaina 24.8.-14.9.2020 klo 19.00-20.30.
Ohjaaja: Petri Suohovi
Hinta: 130€ (opiskelijat, työttömät, perhevapaalla olevat ja eläkeläiset 110€)
Maksuohjeet tulevat ilmoittautuneille sähköpostitse noin viikkoa ennen kurssia. Kurssin voi maksaa myös paikan päällä käteisellä. Smartumin liikunta- ja kulttuurisetelit, Virikesetelit sekä Sporttipassi käyvät myös maksuvälineenä

Lisätietoja ja sitovat ilmoittautumiset 17.8. mennessä: info[at]kuopionastangajooga.fi tai ilmoittautumislomakkeella.

Huomioithan, että ilmoittautuminen on sitova ja edellyttää kurssimaksun suorittamista määräpäivänä, paitsi jos kurssin peruuttaa sähköpostitse tai puhelimitse ennen viimeistä ilmoittautumispäivää.
 

Janne Kontalan kurssi 29.-30.8.2020

Kuopion astangasalilla, Tulliportinkatu 19.

Lauantaina
klo 9-12 ja 14-17
- asanaharjoituksen peruspilarit (peruslinjaus, juurien vakautus, keskustan hallinta)
- parasympaattisen hengityksen perusteet, mantrojen integrointi hengitykseen
 
Sunnuntaina
klo 9-12 ja 13.30-15.30
- asanan laajentaminen (keskivartalon linjan pidennys, hartiarengas, niska ja kaularanka)
- meditatiivinen hengitys, mantrat ja keskittymispisteet.
 
Molempien päivien ohjelma sisältää myös katsauksen joogafilosofiaan. 
 
Kurssin hinta on kahdelta päivältä 140€ ja yhden päivän hinta on 90€. 

Lisätietoja ja sitovat ilmoittautumiset 22.8. mennessä: info[at]kuopionastangajooga.fi tai ilmoittautumislomakkeella.

Huomioithan, että ilmoittautuminen on sitova ja edellyttää kurssimaksun suorittamista määräpäivänä, paitsi jos kurssin peruuttaa sähköpostitse tai puhelimitse ennen viimeistä ilmoittautumispäivää.
 

Alkeiskurssi 5.-6.9.2020

Kurssilla tutustutaan astangajoogaan, opetellaan joogaharjoituksen hengitys sekä alkeisharjoituksen asennot eli asanat. Aloittaminen ei edellytä aiempaa kokemusta joogasta, kurssi sopii kaikille ikään tai kuntoon katsomatta. Mukaan joustavat vaatteet ja joogamatto, jonka saa tarvittaessa hankittua saliltakin. Hinta sisältää opetuksen viikonloppuna sekä viisi harjoituskertaa ohjatuilla viikkotunneilla.

Kurssipaikka: Kuopion astangajoogasali, Tulliportinkatu 19, (käynti Kuninkaankadun puolelta, B-rappu, 2krs.)
Aikataulu: harjoitukset la-su klo 11.00-14.00
Ohjaaja: Marjut Suohovi
Hinta: 130€ (opiskelijat, työttömät, perhevapaalla olevat ja eläkeläiset 110€)
Maksuohjeet tulevat ilmoittautuneille sähköpostitse noin viikkoa ennen kurssia. Kurssin voi maksaa myös paikan päällä käteisellä. Smartumin liikunta- ja kulttuurisetelit, Virikesetelit sekä Sporttipassi käyvät myös maksuvälineenä

Lisätietoja ja sitovat ilmoittautumiset 29.8. mennessä: info[at]kuopionastangajooga.fi tai ilmoittautumislomakkeella.

Huomioithan, että ilmoittautuminen on sitova ja edellyttää kurssimaksun suorittamista määräpäivänä, paitsi jos kurssin peruuttaa sähköpostitse tai puhelimitse ennen viimeistä ilmoittautumispäivää.


Samatva joogaohjaajakoulutus 200 Ryt Kuopio 23.10.2020-17.4.2022

 Koulutuksen sisältö:

1. Turvallinen ja tietoinen asanaharjoitus
2. Oman harjoituksen syventäminen
3. Hengitys ja meditaatio
4. Joogan filosofia
5. Anatomia ja fysiologia
6. Opettamisen perusteet

Koulutus sisältää 10 lähiopetusjaksoa, runsaasti kotitehtäviä, opetusharjoittelua sekä kattavat materiaalit eri teemoista. Lähiopetusjaksot sijoittuvat viikonloppuihin pe-su välille ja niitä on noin kahden kuukauden välein. Koulutus kestää kokonaisuudessaan noin 1,5 vuotta.

Samatva-joogaohjaajakoulutus syventää joogista polkua kokonaisvaltaisesti. Opiskelijoiden oman taustan ei tarvitse olla sidottu mihinkään tiettyyn joogasuuntaukseen. Koulutus antaa syvyyttä myös jo aiemmin joogaa opiskelleille ohjaajille. Joogaohjaajakoulutus antaa tulevalle ohjaajalle monenlaisia työkaluja. Koulutuksessa keskitytään asana- ja hengitysharjoitusten erittäin yksityiskohtaiseen tekniseen analyysin, jonka hallintaa voi soveltaa mihin tahansa suuntaukseen, jossa tehdään asanoita ja hengitysharjoituksia. Koulutuksessa oppii rakentamaan ja ohjaamaan joogaohjelmia, joiden erityinen piirre liittyy harjoituksen hallittuun hidastamiseen.
Jooga tähtää mielen hallintaan ja asana- että hengitysharjoitusta voidaan soveltaa suoraan tätä tavoitetta ajatellen. Yhteen harjoitukseen käytetään suhteellisen paljon aikaa, jolloin vaikutukset menevät syvemmälle. Tuntirakenteessa on aina etualalla hermostoa rauhoittavat harjoitukset. Tällainen lähestymistapa ei tee harjoituksesta helpompaa eikä kevyempää, mutta kylläkin turvallista ja rauhoittavaa.

Koulutus opettaa myös ohjaamaan oppilasta käyttäen hyväksi erilaisia avustustekniikoita, jotka auttavat oppilasta syventämään omaa työskentelyä asanassa. Anatomian ja fysiologian opiskelun kautta ymmärrys erilaisista kehollisista rakenteista ja haasteista lisääntyy ja ohjaaminen erilaisissa tilanteissa selkeytyy. Opettamisen pedagogiikkaan perehtyminen auttaa opettamaan joogaa erilaisten oppimismenetelmien kautta.

Koulutukseen osallistuvat voivat saada RYT-200H todistuksen suoritettuaan koulutuksen sisältämät kotitehtävät hyväksytysti, osallistumalla lähiopetuksiin sekä suorittamalla erillisen loppukokeen hyväksytysti.

Koulutuksen opettajina toimivat Janne Kontala, Emma Slow ja Anneli Rautiainen
 
Koulutuksen päivämäärät:

1. Moduli 23.-25.10.2020
2. Moduli 8.-10.1.2021
3. Moduli 5.-7.3.2021
4. Moduli 23.-25.4.2021
5. Moduli 6.-7.8.2021
6. Moduli 24.-26.9.2021
7. Moduli 26.-28.11.2021
8. Moduli 14.-16.1.2022
9. Moduli 11.-13.3.2022
10. Moduli ja loppukoe päivämäärät tarkentuu myöhemmin


Kurssi Early Bird -hinta on 2800euroa ja on voimassa 31.8.2020 saakka. Normaali hinta on 2950 euroa. Kurssimaksun voi suorittaa myös kolmessa erässä, jolloin hinta on 3 x 1050 euroa = 3150 euroa. Ilmoittautumiset sähköpostilla osoitteeseen

ilmoittautumiset ja lisätietoja kurssista antaa Petri Suohovi 040 510 8394 tai petrisuohovi@gmail.com

Lisätietoja Samatvasta www.samatva.fi